Jaki kalkulator na maturze 2023?

CKE opublikowała dokumenty z wytycznymi do egzaminu maturalnego, który odbędzie się w maju 2023 roku. Wiemy dzięki temu, że matura z matematyki na poziomie podstawowym odbędzie się w poniedziałek 8 maja 2023. Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym odbędzie się z kolei 12 maja 2023 r. Obydwa te egzaminy odbędą się o godzinie 9:00. Na ich wykonanie każdy maturzysta dostanie 180 minut. CKE opublikowała również Komunikat o materiałach i przyborach pomocniczych w 2023 r., w którym możemy się dowiedzieć jaki kalkulator na maturze 2023 będzie dopuszczony na egzaminach maturalnych.

Na maturze podstawowej i rozszerzonej z matematyki

Tutaj sprawa ma się identycznie, jak miało to miejsce dotychczas. W czasie matury z matematyki na poziomie podstawowym, każdy uczeń może ze sobą przynieść tzw. kalkulator prosty (oprócz przyborów takich jak linijka i cyrkiel).

Czym jest kalkulator prosty?

Komunikat CKE wyjaśnia to w następujący sposób:

Kalkulator prosty – jest to kalkulator, który umożliwia wykonywanie tylko dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, ewentualnie obliczanie procentów lub pierwiastków kwadratowych z liczb.

cke.gov.pl

Na egzamin maturalny możemy zatem zabrać ze sobą kalkulator, którym wykonamy te właśnie działania oraz będziemy w stanie policzyć szybko procenty oraz pierwiastek kwadratowy (kalkulator ma takie dedykowane przyciski).

Czy kalkulator prosty może mieć więcej funkcji?

Tak. Kalkulator prosty na maturze 2023 może mieć więcej funkcji. Może to być obliczanie podatków, funkcje pamięci, czy nawet zamiana jednostek czasu, nie są dodatkowymi działaniami, tylko dublują lub przyspieszają funkcje podane jako dozwolone w kalkulatorze prostym.

Jaki kalkulator prosty wybrać?

Jeśli miałbym podać jedną radę powiedziałbym, że przede wszystkim sprawdzony. Odradzałbym pójście na egzamin z nowym urządzeniem, głównie ze względu na to, że wiąże się to z koniecznością przyzwyczajenia się do jego obsługi. Zwróciłbym uwagę na liczbę wyświetlanych cyfr na ekranie, ponieważ niektóre kalkulatory wyświetlają tylko ich 8, a niektóre nawet 12. Tu generalnie działa zasada, że im więcej, tym lepiej.

Mniej ważnymi, ale też istotnymi byłyby też dla mnie cechy takie jak wielkość urządzenia i przycisków oraz jego wygląd. Przecież miło pracuje się na urządzeniu, które się podoba i które dobrze leży w dłoni.

Jaki kalkulator na maturę z fizyki lub chemii?

Teraz czas na nowość: od roku 2023, na maturze z fizyki lub maturze z chemii (ciągle żałuję, że na maturze z matematyki nie) będzie można korzystać z kalkulatora naukowego. Co CKE ma na myśli pod tym określeniem? Wyjaśnienie jest takie:

Kalkulator naukowy – jest to kalkulator, za pomocą którego zdający będzie mógł obliczyć: (1) wartości funkcji logarytmicznych (i odwrotnych do nich); (2) wartości funkcji trygonometrycznych (i odwrotnych do nich); (3) potęgi o dowolnym wykładniku rzeczywistym. Nie dopuszcza się możliwości korzystania na egzaminie z kalkulatora naukowego wyposażonego w technologie (np. Wi-Fi, Bluetooth) umożliwiające łączenie się z innym urządzeniem oraz z internetem lub programowanie. Kalkulator naukowy nie może być również wyposażony w technologie umożliwiające odtwarzanie i rejestrowanie obrazu i dźwięku.

cke.gov.pl

Opis w komunikacie CKE niby prosty, ale jednak po głębszej analizie budzi pewne niejasności. Zauważmy, że instrukcja mówi o tym, co kalkulator naukowy powinien oraz czego nie może oferować.

Czy można zatem wyposażyć się w kalkulator, który pracuje na liczbach zespolonych, zamienia jednostki, oblicza wyznaczniki macierzy, rysuje wykresy funkcji, czy choćby dodaje i odejmuje liczby (nie ma przecież tego napisanego w wymaganiach 🙂 )? Moim zdaniem… tak. Dlaczego tak sądzę? Ponieważ taki kalkulator (jak np. ten fx-991C EX), zgodnie z komunikatem CKE, oferuje możliwość obliczania funkcji trygonometrycznych, funkcji logarytmicznych i potęg o dowolnym wykładniku, a z drugiej strony nie pozwala na programowanie, połączenie z Internetem a także nie da się nim komunikować poprzez Wi-Fi, czy Bluetooth. To, że ma więcej funkcji traktuję w tym przypadku jako dodatek, który w żaden sposób nie koliduje z wytycznymi CKE.

Czy mam rację?

Powiem szczerze, że nie wiem, ponieważ to by oznaczało, że na maturze z chemii i fizyki można mieć ze sobą potężne narzędzie pokroju kalkulatora Casio FX-CG50, który jest tzw. kalkulator graficzny. Jest to taka potężna maszyna obliczeniowa, że gdyby była ciut mądrzejsza, to potrafiłaby parzyć kawę, a potem ją jeszcze wypić. Jego dopuszczenie na maturę byłoby (dla mnie) zbyt piękne, by było prawdziwe. Jednocześnie, czytając jego specyfikację, można zauważyć, że zgadza się ona w 100% z wytycznymi CKE.

Dzisiaj wysłałem zapytanie do CKE w sprawie tych niejasności. Liczę na szybką odpowiedź. Jeśli taką dostanę, poinformuję o tym aktualizując tę wiadomość.

Aktualizacja

Otrzymałem odpowiedź z CKE, która potwierdziła moje przypuszczenia co do interpretacji zapisu o kalkulatorach na maturze z fizyki i z chemii. Kalkulatory mogą mieć dodatkowe funkcje takie jak np. rysowanie wykresów, czy obliczenia na macierzach. Ważne, żeby nie były w stanie się komunikować i być programowalne. Pełna treść odpowiedzi z CKE poniżej:

Uprzejmie informuję, że zgodnie z komunikatem dyrektora CKE o materiałach i przyborach pomocniczych nie wprowadza się ograniczeń dotyczących funkcji matematycznych, logicznych i graficznych kalkulatora naukowego. Jedyne ograniczenia wskazane w komunikacie dotyczą wyposażenia kalkulatora w technologie umożliwiające łączność z innymi urządzeniami oraz z internetem, odtwarzanie i rejestrowanie obrazu i dźwięku, a także programowanie. W związku z powyższym Centralna Komisja Egzaminacyjna nie planuje stworzenia listy dopuszczonych modeli kalkulatorów naukowych na egzamin maturalny z chemii lub fizyki.

cke.gov.pl

Dodaj komentarz

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top