Kalkulatory na różne etapy: klasy 1-3 SP

Kalkulatory, choć zagościły już w naszych domach wiele lat temu. Z jakiegoś powodu nie mogą jednak przebić się do stałego użytku do szkół na każdym etapie edukacyjnym. Panuje przekonanie, że nie warto pracować na matematyce z tym urządzeniem, bo jak go zabraknie, to nikt nic nie policzy. Jest w tym taki sam sens jak w stwierdzeniu, że jak gdy zepsuje mi się auto, to nie będę w stanie dotrzeć rano na lekcje. Oczywiście – umiejętność liczenia w pamięci jest ważna i nauka w Szkole Podstawowej powinna zwracać na nią uwagę. Natomiast uważam też, że nie ma co przesadzać z obliczeniami na kartce. Zamiast tego skupiać się na poprawnym toku myślowym u ucznia i w konsekwencji rozwiązać więcej, ciekawych zadań. Matematyka to przecież myślenie, nie liczenie.

Postanowiłem napisać kilkuczęściowy poradnik dla rodziców, uczniów i nauczycieli, którzy szukają odpowiedniego urządzenia dla danego poziomu edukacyjnego. Dzięki temu, mam nadzieję, prościej będzie wybrać kalkulator na różne etapy edukacyjne. Artykuły będę opierał o produkty firmy Casio. Dlaczego? To tak naprawdę jedyna firma „kalkulatorowa” obecna w Polsce z sensowną ofertą. Zaznaczam jednak, że nie jest to artykuł sponsorowany – polecam modele urządzeń, a nie sklepy.

W tej części zaproponuję kalkulator odpowiedni dla klas 1-3 Szkoły Podstawowej, czyli dla edukacji wczesnoszkolnej.

Jaki kalkulator dla klas 1-3 Szkoły Podstawowej?

Zalecany model: Casio SL-310UC

Funkcje oferowane dla poziomu 1-3 przez ten kalkulator:

 • Liczby i cyfry – budowanie liczb z cyfr, dziesiątkowy system pozycyjny
 • Praca z czterema działaniami:
  • proste działania arytmetyczne,
  • sprawdzanie wyników działań wykonywanych podczas rozwiązywania zadań tekstowych,
  • proste symulacje – dobieranie liczb do osiągania określonego wyniku
 • Funkcja pamięci pozwalająca na pracę z kolejnością wykonywania działań,
 • Działania na jednostkach czasu,
 • Praca na liczbach dodatnich i ujemnych oraz praca na procentach (te funkcje wykraczają poza wiadomości, które ma posiąść uczeń klas 1-3, ale nauczyciel może wykorzystać je do rozbudzenia ciekawości uczniów).

Wydaje się, że stosowanie kalkulatorów na tak wczesnym etapie edukacji dziecka nie jest potrzebne, gdyż musi ono nauczyć się wykonywać działania w pamięci. Panuje nawet pogląd, że kalkulator może przeszkadzać w rozwijaniu sprawności rachunkowej.

Wbrew tym częstym obawom, użycie kalkulatora na wczesnym etapie edukacji może doskonale stymulować umiejętności matematyczne, jak obliczenia w zadaniach 2- i więcej etapowych, czy pomagać w postrzeganiu abstrakcyjności liczb podczas zapisywania i odczytywania liczb wielocyfrowych. Urządzenie sprawdzi się również do sprawdzania przez ucznia samodzielnie wykonanych obliczeń. Otrzymanie tego samego wyniku co w zeszycie, dodatkowo motywuje do wykonywania kolejnych zadań.  

Do wymienionych wyżej zadań wystarczy kalkulator, posiadający cztery działania (dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie). Przy wyborze warto zwrócić uwagę, ile maksymalnie cyfr można zapisać na wyświetlaczu. Przykładowo: kalkulator powyżej pozwala na wpisanie dziesięciu cyfr, a więc działa na liczbach do 10 miliardów. Dla dzieci w wieku 6-9 lat ważny jest także wygląd kalkulatora – możliwość personalizowania kolorów dla dziecka jest zaletą modelu Casio SL-310UC. Posiada on również funkcję pamięci, która sprawdzi się we wprowadzaniu kolejności wykonywania działań.

3 thoughts on “Kalkulatory na różne etapy: klasy 1-3 SP

Dodaj komentarz

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top