Kalkulatory, choć zagościły już w naszych domach wiele lat temu. Z jakiegoś powodu nie mogą jednak przebić się do stałego użytku do szkół na każdym etapie edukacyjnym. Panuje przekonanie, że nie warto pracować na matematyce z tym urządzeniem, bo jak go zabraknie, to nikt nic nie policzy. Jest w tym taki sam sens jak w stwierdzeniu, że jak gdy zepsuje mi się auto, to nie będę w stanie dotrzeć rano na lekcje. Oczywiście – umiejętność liczenia w pamięci jest ważna i nauka w Szkole Podstawowej powinna zwracać na nią uwagę. Natomiast uważam też, że nie ma co przesadzać z obliczeniami na kartce. Zamiast tego skupiać się na poprawnym toku myślowym u ucznia i w konsekwencji rozwiązać więcej, ciekawych zadań. Matematyka to przecież myślenie, nie liczenie.
Postanowiłem napisać kilkuczęściowy poradnik dla rodziców, uczniów i nauczycieli, którzy szukają odpowiedniego urządzenia dla danego poziomu edukacyjnego. Dzięki temu, mam nadzieję, prościej będzie wybrać kalkulator na różne etapy edukacyjne. Artykuły będę opierał o produkty firmy Casio. Dlaczego? To tak naprawdę jedyna firma „kalkulatorowa” obecna w Polsce z sensowną ofertą. Zaznaczam jednak, że nie jest to artykuł sponsorowany – polecam modele urządzeń, a nie sklepy.
W tej części zaproponuję kalkulator odpowiedni dla klas 4-6 Szkoły Podstawowej, wcześniej omówiłem już klasy edukacji wczesnoszkolnej.
Jaki kalkulator dla klas 4-6 Szkoły Podstawowej?
Zalecany model: Casio fx-82ES PLUS lub FX-991 CEX (ten drugi to lepsza inwestycja w przyszłość)
Funkcje oferowane dla poziomu 4-6 przez ten kalkulator:

- Działania pisemne (dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie) zgodnie z kolejnością wykonywania działań,
- Działania na jednostkach czasu,
- Zamiana jednostek masy i długości,
- Rozkład liczby na czynniki pierwsze,
- Działania na ułamkach zwykłych (w tym zamiana liczb mieszanych na ułamki niewłaściwe i odwrotnie) i zapisywanie wyniku w postaci ułamka zwykłego,
- Zamiana ułamków zwykłych na dziesiętne i odwrotnie,
- Działania na procentach,
- Obliczenia potęgowe,
- Działania na liczbach ujemnych,
- Obliczanie wartości bezwzględnej,
- Obliczanie wartości wyrażeń algebraicznych.
W klasach 4-6 uczeń powinien nauczyć się rachować z powodzeniem nie tylko na liczbach naturalnych, ale także na całkowitych i wymiernych. Dużą wagę przykłada się w szczególności do działań na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. Dlatego warto sięgnąć po kalkulator naukowy, który pozwala na wykonywanie obliczeń wymaganych na tym etapie edukacji.

Ważną zaletą modeli Casio jest naturalny zapis ułamków i symboli matematycznych, dzięki którym działanie na wyświetlaczu wygląda tak samo jak w podręczniku. To funkcja dzięki której urządzenie staje się dla ucznia intuicyjne w obsłudze. Kalkulator naukowy będzie pomocny nie tylko w działaniach na samych ułamkach, ale również jako narzędzie sprawdzające konwersję między postacią niewłaściwą ułamka zwykłego a postacią liczby mieszanej. Z powodzeniem będzie można go stosować do obliczeń na liczbach dodatnich i ujemnych (również z wykorzystaniem potęg i procentów). Wszystko to oczywiście z uwzględnieniem kolejności wykonywania działań.

Kalkulator naukowy będzie również bardzo pomocny w rozwiązywaniu zadań związanych z teorią liczb. Za pomocą wbudowanej funkcji rozkładu na czynniki pierwsze z można łatwo znajdować Największy Wspólny Dzielnik i Najmniejszą Wspólną Wielokrotność, oraz szybko sprawdzić, czy dana liczba jest liczbą pierwszą.
Dzięki wbudowanym funkcjom urządzenie umożliwia także obliczenia na jednostkach czasu i obliczanie wartości wyrażeń algebraicznych.