Kalkulatory na różne etapy: klasy 4-6 SP

Kalkulatory, choć zagościły już w naszych domach wiele lat temu. Z jakiegoś powodu nie mogą jednak przebić się do stałego użytku do szkół na każdym etapie edukacyjnym. Panuje przekonanie, że nie warto pracować na matematyce z tym urządzeniem, bo jak go zabraknie, to nikt nic nie policzy. Jest w tym taki sam sens jak w stwierdzeniu, że jak gdy zepsuje mi się auto, to nie będę w stanie dotrzeć rano na lekcje. Oczywiście – umiejętność liczenia w pamięci jest ważna i nauka w Szkole Podstawowej powinna zwracać na nią uwagę. Natomiast uważam też, że nie ma co przesadzać z obliczeniami na kartce. Zamiast tego skupiać się na poprawnym toku myślowym u ucznia i w konsekwencji rozwiązać więcej, ciekawych zadań. Matematyka to przecież myślenie, nie liczenie.

Postanowiłem napisać kilkuczęściowy poradnik dla rodziców, uczniów i nauczycieli, którzy szukają odpowiedniego urządzenia dla danego poziomu edukacyjnego. Dzięki temu, mam nadzieję, prościej będzie wybrać kalkulator na różne etapy edukacyjne. Artykuły będę opierał o produkty firmy Casio. Dlaczego? To tak naprawdę jedyna firma „kalkulatorowa” obecna w Polsce z sensowną ofertą. Zaznaczam jednak, że nie jest to artykuł sponsorowany – polecam modele urządzeń, a nie sklepy.

W tej części zaproponuję kalkulator odpowiedni dla klas 4-6 Szkoły Podstawowej, wcześniej omówiłem już klasy edukacji wczesnoszkolnej.

Jaki kalkulator dla klas 4-6 Szkoły Podstawowej?

Zalecany model: Casio fx-82ES PLUS lub FX-991 CEX (ten drugi to lepsza inwestycja w przyszłość)

Funkcje oferowane dla poziomu 4-6 przez ten kalkulator:

 • Działania pisemne (dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie) zgodnie z kolejnością wykonywania działań,
 • Działania na jednostkach czasu,
 • Zamiana jednostek masy i długości,
 • Rozkład liczby na czynniki pierwsze,
 • Działania na ułamkach zwykłych (w tym zamiana liczb mieszanych na ułamki niewłaściwe i odwrotnie) i zapisywanie wyniku w postaci ułamka zwykłego, 
 • Zamiana ułamków zwykłych na dziesiętne i odwrotnie,
 • Działania na procentach,
 • Obliczenia potęgowe,
 • Działania na liczbach ujemnych,
 • Obliczanie wartości bezwzględnej,
 • Obliczanie wartości wyrażeń algebraicznych.

W klasach 4-6 uczeń powinien nauczyć się rachować z powodzeniem nie tylko na liczbach naturalnych, ale także na całkowitych i wymiernych. Dużą wagę przykłada się w szczególności do działań na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. Dlatego warto sięgnąć po kalkulator naukowy, który pozwala na wykonywanie obliczeń wymaganych na tym etapie edukacji. 

Ważną zaletą modeli Casio jest naturalny zapis ułamków i symboli matematycznych, dzięki którym działanie na wyświetlaczu wygląda tak samo jak w podręczniku. To funkcja dzięki której urządzenie staje się dla ucznia intuicyjne w obsłudze.  Kalkulator naukowy będzie pomocny nie tylko w działaniach na samych ułamkach, ale również jako narzędzie sprawdzające konwersję między postacią niewłaściwą ułamka zwykłego a postacią liczby mieszanej. Z powodzeniem będzie można go stosować do obliczeń na liczbach dodatnich i ujemnych (również z wykorzystaniem potęg i procentów). Wszystko to oczywiście z uwzględnieniem kolejności wykonywania działań. 

Kalkulator naukowy będzie również bardzo pomocny w rozwiązywaniu zadań związanych z teorią liczb. Za pomocą wbudowanej funkcji rozkładu na czynniki pierwsze z można łatwo znajdować Największy Wspólny Dzielnik i Najmniejszą Wspólną Wielokrotność, oraz szybko sprawdzić, czy dana liczba jest liczbą pierwszą.

Dzięki wbudowanym funkcjom urządzenie umożliwia także obliczenia na jednostkach czasu i obliczanie wartości wyrażeń algebraicznych.

Dodaj komentarz

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top