Gra w biegunowe statki

Niedawno opublikowałem post z moim pomysłem na lekcję wprowadzającą biegunowy układ współrzędnych. Idąc za ciosem, wpadłem też na sequel/prequel tej lekcji (w zależności od potrzeby). Pomysł polega na przerobieniu znanej gry w Statki z prostokątnego układu współrzędnych na układ biegunowy. Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem, ponieważ lekcję, którą tu przedstawiam można spokojnie przeprowadzić w młodszych klasach Szkoły Podstawowej i to nie tylko na matematyce.

Inna plansza, ta sama gra

Zakładam, że osoba czytająca ten post zna zasadę gry w tradycyjne statki, dlatego tu skupię się na różnicach między moją wersją a tradycyjną. Główną, zauważalną będzie, jak już wspomniałem, to że gra będzie się toczyć na planszy wyglądającej jak biegunowy układ współrzędnych. Zmieni się więc wygląd gry, a nie zasady. Arkusz dla graczy zgodny z moim pomysłem może wyglądać na przykład tak:

Plansza do gry w biegunowe statki
Plansza do gry w biegunowe statki

Jak widać, plansza wygląda jak radar, co jest dodatkową zaletą tej wersji statków, ponieważ kontekst realistyczny jest zawsze mile widzianą cechą zadań i gier. Na planszy dwa rodzaje wartości – liczby oznaczające odległość od środka (od 1 do 10) oraz kąt – dany literami od A do L. Razem mamy 96 pól od zaznaczania statków.

Jak nanosić statki na planszę?

Istnieją różne wariacje gry w statki. Na potrzeby artykułu przyjmę „moje” zasady i statki, które zawsze zaznaczam, czyli:

  • 1 czteromasztowiec,
  • 2 trójmasztowce,
  • 3 dwumasztowce,
  • 4 jednomasztowce.

Musimy je teraz nanieść na planszę do gry. Robimy to tak, żeby po zaznaczeniu każdy statek miał strefę buforową o wielkości jednego pola wokół siebie. Trzeba pamiętać, że w strefie buforowej nie można umieszczać statków. W grze po zatopieniu każdej jednostki trzeba „zbombować” jej przylegające pola.

Przykładowe zaznaczenie umieszczam poniżej. Poszczególne rodzaje statków są zaznaczone innymi kolorami i są opisane. Delikatnym szarym zakreśleniem zaznaczyłem strefę buforową każdej z jednostek.

Przykładowe zaznaczenie statków na planszy
Przykładowe zaznaczenie statków na planszy

Pora zacząć grę

Kiedy już wiemy jak nanosić statki – możemy zacząć grę. Przygotowałem w tym celu specjalny plik z dwiema planszami. Na planszy A zaznaczamy własne położenie statków i możemy też nanosić strzały przeciwnika. Plansza B będzie służyła do zapisywania własnych prób zatopienia jednostek przeciwnika.

Gracze mówią współrzędne na zmianę, ale jeśli któryś z graczy trafi statek przeciwnika – otrzymuje kolejny ruch. Gra kończy się gdy wszystkie statki któregoś z grających zostaną zatopione.

Miłej gry!

Dodaj komentarz

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top