Jaki kalkulator graficzny wybrać?

Uczniu, studencie lub nauczycielu. Jeśli tu trafiłeś, to na pewno zastanawiasz się nad odpowiedzią postawioną w tytule tego posta: jaki kalkulator graficzny wybrać dla siebie. No cóż wydawałoby się, że wszystko co liczy i rysuje wykresy może być dobrym wyborem – kalkulator to w końcu kalkulator, a nie laptop, czy smartfon. Nic bardziej mylnego – kalkulatory graficzne to potężne narzędzia obliczeniowe. Ponieważ są w stanie wyliczyć bardzo wiele i bardzo szybko, są podstawowym narzędziem pracy inżyniera lub nauki studenta, do którego dostęp jest o wiele szybszy niż do komputera. Zdziwiłbyś się jak wiele firm tworzy takie urządzenia. Wymienię tu choćby Casio, Texas Instruments, HP, czy Sharp.

Ja miałem do czynienia już z wieloma kalkulatorami naukowymi. Mam na ten temat swoje przemyślenia i zdanie, które przekazuję, gdy ktoś pyta się mnie o radę. Jest też jeden model kalkulatora, który zawsze polecam, bo jest moim zdaniem najlepszy na rynku. Wszystko opisuję poniżej.

Przypomnienie: Podział kalkulatorów

Zanim jednak zdradzę odpowiedź na pytanie postawione w tytule, szybkie przypomnienie tego, jak rozróżniamy kalkulatory:

  • kalkulator prosty – posiadający cztery podstawowe działania oraz pierwiastkowanie. Służy do wykonywania podstawowych obliczeń. Można używać go na maturze w Polsce.
  • kalkulator naukowy – ten kalkulator jest wyposażony w zaawansowane funkcje liczące. Trygonometria, funkcje wykładnicze, funkcje logarytmiczne, macierze, prawdopodobieństwo, całki i wiele innych działań nie są mu straszne. Przyda się nie tylko na matematyce, ale też na fizyce, chemii oraz biologii w Liceum. Lepsze modele dają sobie radę spokojnie z większością rzeczy, które pojawiają się na studiach. Można używać na maturze rozszerzonej z chemii lub fizyki w Polsce, o ile nie ma funkcji programistycznych.
  • kalkulator graficzny – posiada wszystko to co kalkulator naukowy, a do tego – jak sama nazwa wskazuje – potrafi rysować. Nie tylko możemy na nim obliczać, ale też zobaczyć zachowanie obiektów matematycznych. Idealny do analizowania zachowania funkcji, wyszukiwania jej ekstremów, wizualizowania całek, rozkładów prawdopodobieństwa, pracy na ciągach – potężna maszyna licząca. Tak samo jak wyżej można go używać na maturze rozszerzonej z chemii lub fizyki w Polsce, o ile nie ma funkcji programistycznych.
Kalkulator NumWorks na zbliżeniu
Kalkulator NumWorks na zbliżeniu

Przy okazji, jeśli interesuje Cię wybór najlepszego kalkulatora na dla klas 1-4, 4-6, 7-8 szkoły podstawowej lub do klas Liceum Ogólnokształcącego, to zachęcam do przeczytania moich artykułów na ten temat, które znajdują się na mojej stronie. Starałem się w nich dokładnie opisać, co jest potrzebne na danym etapie edukacyjnym i jakie urządzenie spełnia te wymagania:

NumWorks – absolutny nr 1!

Mój osobisty numer jeden. Świeża krew na rynku kalkulatorów graficznych. Osoby, które go projektowały miały bardzo prostą filozofię – uczynić obsługę kalkulatora graficznego tak prostą, jak obsługa smartfona (ktokolwiek dostał do rąk kalkulator graficzny TI wie, co o czym mówię – „próg wejścia” tych kalkulatorów jest bardzo wysoki. Bez instrukcji nie należy podchodzić). Dla NumWorksa miało być inaczej. Po włączeniu każda osoba bez problemów wykona skomplikowane obliczenia, narysuje wykres funkcji, dokona obliczeń statystycznych i wiele więcej. Czy się udało? Na tyle ile to możliwe – tak. Zminimalizowano liczbę przycisków, zadbano o ładny i estetyczny wygląd, który osobiście bardzo mi się podoba. NumWorks cieszy oko i wyróżnia się tym zdecydowania na tle konkurencji.

Co dostaniemy po zakupie?

Bardzo podobny zestaw jak w przypadku zakupu smartfona. W pudełku (też bardzo estetycznym) będzie bowiem samo urządzenie, krótka instrukcja, naklejka oraz kabel do ładowania/podłączenia kalkulatora z komputerem. Po co podłączać kalkulator do komputera? NumWorks posiada system operacyjny (Epsilon), który jest stale aktualizowany i uzupełniany o nowe funkcje. Za pomocą kabelka będziemy mogli update’ować nasze urządzenie oraz wgrywać przydatne skrypty napisane w języku Python (do tego jeszcze wrócimy). Przy okazji, naładowany kalkulator wytrzymuje około 20 godzin pracy z włączonym ekranem.

Tak wygląda kalkulator NumWorks
Tak wygląda NumWorks po wyjęciu z pudełka

Co NumWorks policzy?

Generalnie wszystko, co chcemy i w dodatku zapisze to za pomocą zapisu podręcznikowego, czyli identycznego jaki można spotkać w zbiorach zadań i książkach. Wpisywanie działań jest bardzo wygodne i bardzo szybkie. Szybko też dostajemy wynik, kalkulator bardzo dobrze pracuje na wielkich liczbach. Każdy student doceni również to, że obliczenia na liczbach zespolonych oraz obliczenia na macierzach też nie są żadnym problemem.

To nawet nie początek możliwości NumWorksa. Kalkulator ma też wiele innych funkcji, których nie ma sensu tu wypisywać, gdyż wyszła by z tego instrukcja obsługi urządzenia. Ważniejszymi obliczeniami, z którymi kalkulator da sobie rady będą i które warto wymienić:

  • rysowanie i praca na funkcjach,
  • rozwiązywanie równań i układów równań,
  • praca na ciągach i szeregach,
  • regresje i statystyka.

Podsumowując – dużo. Ja sam prawdopodobnie nie skorzystałem jeszcze ze wszystkich z nich, a z matematyką mam styczność na co dzień.

A jeśli czegoś brakuje: Python pomoże

No właśnie. NumWorks jest wyposażony w interpreter Pythona. Możemy napisać lub wgrać do kalkulatora proste skrypty, również takie które tworzą grafiki – jak np. gra w węża, albo rysowanie fraktali. Bardzo podoba mi się ta możliwość i do mojej nauczycielskiej pracy stworzyłem sobie skrypt przeliczający punktację sprawdzianu na konkretną ocenę. Jednym słowem: czego w kalkulatorze nie znajdziesz – możesz sobie zaprogramować.

Na telefonie i w Internecie bezpłatnie

Zaciekawiony? To teraz świetna wiadomość. Twórcy NumWorksa każą sobie płacić tylko za sprzęt. System operacyjny jest udostępniony za darmo i można w każdej chwili go wypróbować lub nawet na stałe traktować jako kalkulator systemowy. To drugie polecam szczególnie osobom prowadzącym od czasu do czasu lekcje zdalne. Kalkulator znajdziemy na stronie numworks.com/simulator.

Jeśli chciałbyś mieć ten sam kalkulator na swoim smarfonie to albo w AppStore albo w Sklepie Play frazę NumWorks. Pozwoli Ci to na zainstalowanie emulatora na telefonie i w zasadzie posiadanie porządnej maszyny liczącej bez żadnych kosztów.

Więcej…

Mam nadzieję, że tym krótkim wpisem udało mi się zachęcić Cię do wypróbowania NumWorksa. Ja, tak jak już pisałem, szczerze go polecam. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej, możesz spróbowac odwiedzić poniższe linki:

Dodaj komentarz

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top