ChromeOS: Aktualizacja 117 – Co nowego?

Kilka dni temu Google opublikowano nową wersję systemu ChromeOS, aktualizacja oznaczona numerem 117. Dla niezaznajomionych z tematem przypominam, że cykl aktualizacji z nowymi funkcjami jest 4-tygoniowy, więc kolejną aktualizację dostaniemy końcem października. Tu dostaliśmy dużo ciekawych zmian, które spodobają się wszystkim użytkownikom. Najciekawsze zmiany opisuję poniżej:

Widok wydarzeń w kalendarzu i dołączanie do spotkań

W widoku kalendarza można podejrzeć następne wydarzenia i dołączać do nich jednym kliknięciem. Super rzecz poprawiająca produktywność. Wystarczy włączyć kalendarz i tam zobaczymy małe kropki w miejscu gdzie mamy zapisane swoje wydarzenia. A jeśli wydarzenie jest połączone z rozmową w Google Meet, będzie można do niego dołączyć bezpośrednio stamtąd. Dodano też obsługę wydarzeń wielodniowych.

Z kalendarza można dołączyć bezpośrednio do spotkania
Z kalendarza można dołączać bezpośrednio do spotkania

Personalizacja wyglądu Chromebooka

Pojawiły się nowe ustawienia kolorów, które można znaleźć w oknie tapety i stylu. Kolory są wybierane tak, żeby pasowały do aktualnie wybranej tapety.

W oknie tapet i stylów pojawiła się opcja wyboru koloru systemu
W oknie tapet i stylów pojawiła się opcja wyboru koloru systemu

Przebudowanie szybkich ustawień

Aktualizacja 117 przynosi też zmianę wyglądu szybkich ustawień. Wyglądają teraz ładniej i nowocześniej. Nie sprawiają wrażenia przesycenia informacjami. Zobaczcie sami:

Nowy wygląd szybkich ustawień w ChromeOS w wersji 117
Nowy wygląd szybkich ustawień

Ikonki prywatności dla kamery i mikrofonu

Od teraz nowe ikonki prywatności w dolnym prawym rogu będą informowały użytkowników, kiedy aplikacje będą używały z mikrofonu lub kamery. Drobna zmiana, ale może się okazać przydatną i wygodną opcją kontroli.

Usprawnienie funkcji schowka

Usprawnienia w menu Schowka (czyli tam, gdzie trafiają rzeczy kiedy wciśniemy Ctrl+C) polega na dodaniu różnych opcji poprawiający produktywność. Możemy uzykać bezpośredni dostęp do pobranych plików, zrzutów ekranu, czy elementów, które wcześniej kopiowaliśmy. Klikając na któryś z obiektów w schowku będzie można zobaczyć więcej szczegółów i np. skasować go bezpośrednio z tego poziomu.

Wybór GIFów z menu emotek

Kolejna drobna zmiana, która bardzo mi się sposobała. Z menu wyboru emotek (skrót: Ctrl + Spacja + Szukaj) można wybierać teraz GIFy. Im więcej opcji wyrażania emocji w komunikacji tekstowej – tym lepiej.

Ładowanie adaptacyjne

Ukłon dla osób chcących chronić środowisko. Chromebooki zyskały możliwość oszczędzania baterii w czasie ładowania, co sprawi, że będzie ona dłużej żywotna. Ta opcja powinna uciszyć tych pseudodziennikarzy internetowych, którzy piszą o Chromebookach jako urządzeniach zmieniających się w elektrośmieci. Pisałem o nich niedawno.

Urządzania, których to ładowanie zostanie odblokowane będą ładowane do poziomu 80% normalnie, a ostatnie 20% będzie ładowane na podstawie przewidywań systemu tak, żeby 100% pojawiło się wtedy gdy użytkownik będzie odłączał urządzenie. Skrócenie czasu, kiedy bateria naładowana do 100% będzie podpięta do sieci pozwoli oszczędzić baterię i wydłużyć jej żywotność.

Inne nowości

Aktualizacja 117 przyniosła jeszcze więcej nowości. Można się z nimi zapoznać na stronie wsparcia Google. Zachęcam do czytania, testowania nowości i dzielenia się spostrzeżeniami, które ich dotyczą.

Żródło: Lista zmian w aktualizacji ChromeOS 117 [google.com]

Dodaj komentarz

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top