ChromeOS: Aktualizacja 115 – Co nowego?

Google opublikował nową wersję systemu ChromeOS oznaczoną numerem 115. Przynosi ona kilka ciekawych nowości, które poprawiają produktywność i ergonomię pracy. Nie są to zmiany rewolucyjne, ale drobnostki, które sprawią, że praca na Chromebooku będzie jeszcze wygodniejsza. W tym krótkim wpisie postaram się opisać co nowego pojawiło się w aktualizacji ChromeOS 115.

Podpisy w plikach PDF

Aktualizacja Chrome OS do wersji 115 sprawiła, że włączając plik PDF zobaczymy nową ikonę w panelu z narzędziami. Jest ona oznaczona napisem Podpis i pozwala na dodanie swojej sygnatury do dokumentu. Wystarczy kliknąć ten guzik, utworzyć podpis i dodać go do bazy.

Tworzenie wzoru podpisu na Chromebooku w aktualizacji ChromeOS 115
Tworzenie podpisu we wbudowanym edytorze dokumentów PDF

Dalej możemy ten podpis wstawić w pliku PDF w wybrane przez siebie miejsca. Narzędzie pozwala na wstawienie podpisu, przesuwanie go i oczywiście zwiększanie i zmniejszanie. Bardzo podoba mi się ta funkcja. Nie jest to coś, co będę używał codziennie, ale w momencie, gdy będę tego potrzebował, to będę się cieszył, że ta opcja jest.

Dokument podpisany na Chromebooku w aktualizacji ChromeOS 115
Tak wygląda podpis wstawiony do dokumentu PDF

Dodam, że w moim przypadku ogromną zaletą jest posiadanie Chromebooka z ekranem dotykowym i dedykowanego do niego rysika. Mając taki zestaw, efekt wygląda bardzo naturalnie.

Szybka aranżacja okien

Kolejna drobna zmiana, która bardzo mi się spodobała to dodanie opcji aranżacji okien w górnym panelu. Teraz najeżdżając na przycisk służący do maksymalizowania rozmiaru okna będzie można wybrać kilka predefiniowanych ustawień. Nazwano je podziel, częściowe, pełne i pływający.

Nowe opcje aranżacji okien w aktualizacji ChromeOS 115
Tak wyglądają nowe opcje aranżacji okien

Opcja będzie lubiana specjalnie przez osoby, które lubią/muszą pracować na kilku dokumentach lub aplikacjach w jednym momencie. O ile w domu można sprawić sobie drugi monitor, o tyle w podróży trzeba zadowolić miejscem na jednym. Po aktualizacji przygotowanie się do takiej pracy będzie szybsze i wygodniejsze.

Okna zaaranżowane opcjami z nowej aktualizacji ChromeOS 115
Okna zaaranżowane dwoma kliknięciami myszy

Inne nowości w aktualizacji ChromeOS 115

Aktualizacja ChromeOS do wersji 115 przynosi też inne nowości. Jeśli macie telefon Google Pixel lub Xiaomi 12T, 12T Pro, 13, or 13 Pro, to możecie streamować go na swój komputer. Pozwoli to na sprawdzenie powiadomień na telefonie lub odpisanie na wiadomości nawet, gdy smartfon będzie gdzieś dalej. Wszystko będzie można zrobić za pomocą Chromebooka.

Inną zmianą ewolucyjną jest lifting okna ze skrótami. Jest ono teraz bardziej czytelne i pozwala na łatwiejsze wyszukiwanie interesujących rzeczy.

Żródła: Wszystkie zmiany w w ChromeOS 115 [google.com]

Dodaj komentarz

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top